W drugiej części cyklu poświęconego portom i zatokom Morza Jońskiego chciałbym zapre- zentować Czytelnikom jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych do pływania regionów żeglarskich w Grecji – Lefkadę. Akwen ten to zatoka osłonięta od zachodu i częściowo od północy wyspą Lefkada, od wschodu lądem stałym, a od południa wyspą Itaka.
Takie położenie oraz dodatkowo dużo wysp i wysepek, liczne porty i doskonałe do kotwiczenia zatoki powodują, że w każdej sytuacji, nawet przy nagłej zmianie pogody, można znaleźć tam bezpieczne schronienie. Pewnie z tego powodu jest to najbardziej oblegany przez żeglarzy region Grecji. Pływają tu również liczne flotylle, dużo jachtów prywatnych i czarterowych, co powoduje, żew sezonie mogą wystąpić kłopoty z miejscami do cumowania, a nawet kotwiczenia. Jednak jest to idealny akwen, wart polecenia szczególnie dla stawiającychpierwsze kroki na morzu oraz dla żeglujących rodzin z dziećmi. A co ważne, pomimo dużej ilości żeglarzy i turystów region ten nie zmienił się tak jak pobliska sko- mercjalizowana niemal w całości Chorwacja – nie jest tu drogo i panuje „prawdziwy klimat grecki”. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, lepiej zaplanować rejs przed lub po sezonie.
Lefkada (gr. Λευκάδα)
(także Leukada)
Lefkada, zwana też Lefkas, to wyspa o powierzchni 305 km kw., która liczy ok. 23 tys. mieszkańców. Najwyższym szczytem jest Stavrota – 1182 m n.p.m.Lefkada, niegdyś półwysep, stała się wyspą w VII w. p.n.e. po przekopaniu kanału przez Koryntian. Głównym celem jego budowy było skrócenie drogi morskiej oraz uczynienie jej bezpieczną. Zachodnie wybrzeże jest skaliste, pozbawione portów i zatok, więc kanał umożliwił żeglugę po bezpiecznych wodach wschodniego wybrzeża.
Cały artykuł dostępny w Jachtingu 8/2013. Kup wersję online po kliknięciu w link.